HeaderSearchForm

  • XI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Adriana Bogdanowska - Wizje Natury 2015

Poznanianka. Przyrodnik z powołania i wykształcenia. Od 2004 roku jest redaktor naczelną Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA i praca ta pochłania ją bez reszty. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu przyrodniczych publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także opracowań i ekspertyz, głównie dotyczących płazów i gadów. Na co dzień twardo stąpa po ziemi, wytrwale propaguje wiedzę przyrodniczą, walcząc o ochronę środowiska naturalnego. Jednak w czasie wolnym odkrywa swą romantyczną duszę. Dzieli go między podróże, śpiewanie w chórze i fotografię.
Kiedy tylko może, ucieka ze swego betonowego świata w dziką przyrodę. Tam odnajduje równowagę życia – siebie i radość tworzenia. W fotografii jest bezkompromisowa, nie interesuje jej czysto mechaniczne utrwalanie otaczającego świata. Jej prace cechuje subiektywizm, podporządkowane są utrwaleniu jedynego w swoim rodzaju momentu oddziałującego na zmysły. Potrafi wiele czasu spędzić w skupieniu, by uchwycić ulotną chwilę w ostatniej sekundzie jej trwania. Chcąc zachować tą ulotność na zdjęciach, nie używa później do ich obróbki żadnych programów graficznych. Jak sama mówi byłaby to już inna chwila i inne emocje.
Ma ona niezwykły dar rozkładania fotografowanej przestrzeni na składowe harmoniczne, tworząc swoisty chór alikwotów wzajemnie się przenikających. Umiejętnie nimi operuje, chowając niektóre z warstw w nieostrości, w plamach świetlnych czy też w cieniu. Powstają wtedy obrazy pełne energii, przenikających się form i barw. Trącają one delikatnie nasze struny wrażliwości, dzięki czemu powstaje swoista nić łącząca obraz i obserwującego.
Mimo że fotografią na poważnie zajęła się całkiem niedawno, jej prace zostały szybko dostrzeżone i docenione. W 2014 r. została zaproszona do prezentacji swojej twórczości na VII Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Toruniu „Sztuka Natury”. W 2015 roku można było podziwiać jej prace na pierwszej wystawie autorskiej zatytułowanej ŚNI SIĘ DRZEWOM LAS, która w maju prezentowana była przez Nadleśnictwo Świeradów, a w czerwcu przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 
parent menu item not found: "130"