HeaderSearchForm

  • VI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Klaus Nigge

Klaus Nigge dorastał zafascynowany fotografią. Rozpoczął swoją karierę fotograficzną w wieku 17 lat. Po studiach filozofii, sztuki i biologii, pracował przez wiele lat jako biolog. Ale fotografii przyrodniczej była jego prawdziwa pasja. W 1992 r. został prezesem Niemieckiego Związku Fotografów Przyrody, a w 1995 roku został zawodowym fotografem.

Klaus Nigge jest fotografem, który lubi wielokrotnie wracać do tego samego miejsca, by dobrze rozpoznać środowisko i żyjące w nim gatunki. Celem jego fotografii jest pokazywanie dzikich zwierząt  jako jednostek z osobowością, a także ich powiązań ze środowiskiem, w którym występują.

Jego zdjęcia były publikowane w wielu amerykańskich i europejskich wydaniach National Geographic, a także w wielu albumach i książkach. Przez wiele lat fotografował również żubry w Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej...

Maciej Fiszer

Fotograf pejzażysta, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody i Związku Polskich Artystów Fotografików.

Autor albumów Od świtu do zmierzchu (2003), Warta (2006) i Metamorphosis (2009), monografii Alimentorum Cultor Optimus (2004 i 2007) oraz portfolio 20+1 (2007) i 33 (2010). Jego fotografie prezentowane były na indywidualnych wystawach w Poznaniu: w galerii pf – Syberia. Śnieżne wrota (2002), Od świtu do zmierzchu (2003) i w galerii Starego Browaru – Warta (2006), a także na wielu wystawach w całej Polsce (m.in. na wielkiej, objazdowej wystawie National Geographic „Ostatnie takie miejsca na Ziemi”). Publikował je „Pozytyw”, „Magazyn Rzeczpospolitej”, polska edycja „National Geographic”, „Wiedza i życie”, „Voyage”, „Twój Styl”.

Czytaj więcej...

Piotr Chara

Absolwent Ochrony Środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie.  Fotografik, przyrodnik, regionalista. Fotografuje od 1992 roku, początkowo w formie reportażu z podróży (wyprawy górskie, po terenach podbiegunowych), od 2001 roku główną inspiracją stała się uroda świata przyrody.

Miłośnik i piewca urody Ziem Zachodnich, opublikował min.:
- Albumy fotograficzne: „Barwy Przyrody wielkich rzek Ziemi Lubuskiej”, „Błota Warciańskie” i „Krajobraz kulturowy Doliny Dolnej Warty”,
- Przewodnik turystyczny „Błota Warciańskie” oraz nagrodzony w 2009 roku Nagrodą Główną (Nagroda Magellana) na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie przewodnik turystyczny „Kostrzyn Nad Odrą – bastion historii i przyrody”,
- Wydawnictwa kartograficzne, w tym szczegółowa przyrodniczo-historyczna mapa Doliny Dolnej Warty pt. „Błota Warciańskie – mapa dociekliwego turysty”

Czytaj więcej...

Marcin Nawrocki

Na co dzień mieszka w Kutnie, mieście położonym w centralnej Polsce. Jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Łódzki . Czterokrotnie został wybrany Fotografem Roku w swoim okręgu. Fotografią interesuje się od momentu, kiedy po raz pierwszy zobaczył aparat w rękach swojego przyjaciela . Pierwszy wspólny poranek i tak zaczął poznawać świat przyrody o świcie. Fotografia na początku była jego pasją, ale od roku 2000 stała się sposobem na życie. 

Najpierw  fascynowało go światło o poranku, mgliste krajobrazy, a także makrofotografia. Jednak od pięciu lat, stara się fotografować dzikie zwierzęta, co   wymaga większego poświecenia. Dużo czasu spędza w specjalnie przygotowanych czatowniach, czekając godzinami na zwierzęta. To uczy pokory i cierpliwości. Pierwszym drapieżnikiem jakiego udało mu się sfotografować, był bielik. Ten piękny ptak, stał się jego znakiem rozpoznawczym w świecie fotografii przyrodniczej. 

Czytaj więcej...

Mateusz Moskalik

Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania fotograf i polarnik Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zawodowo prowadzi badania z zakresu oceanologii, sedymentologii, glacjologii i zagadnień związanych z wieczną zmarzliną na obszarze Spitsbergenu. Jeszcze jako student na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został uczestnikiem XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen. Spędził ponad rok w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie prowadząc obserwacje sejsmologiczne i pomagając w obserwacjach środowiskowych.

Przygodę z górami i fotografią zaczynał od wędrówek po Polsce, z Zenitem w plecaku i z głową pełną marzeń. Od kilku lat niemal każdy sezon wiosenno-letni spędza na Spitsbergenie, łącząc działalność naukową z realizowaniem swoich pasji, również tych poza artystycznych; ornitologią i penetracją jaskiń lodowcowych.

Czytaj więcej...

Michał Jastrzębski

Michał Jastrzębki vel Jurgen – absolwent Wydziału Leśnego SGGW, fotograf, podróżnik, myśliwy o sobie:
Kiedy fotografuję towarzyszą mi zazwyczaj dwa uczucia. Jedno z nich to poczucie całkowitego wyobcowania, mojej ingerencji w świat, który się kurczy. Jestem wtedy fotografem, który przyjechał zrobić „temat”. I nie ważne ile czasu na ten „temat” poświecę i z jaką starannością będę do niego podchodził, zawsze czuję się jak obcy element, który pakuje się na siłę z buciorami.

Są jednak takie miejsca, gdzie do najbliższej ludzkiej osady jest kilkanaście, albo kilkadziesiąt kilometrów, a przyroda pozwala się chłonąć wszystkimi zmysłami. To miejsca, gdzie idąc do czatowni spotykam wilki, które są tak samo zaskoczone jak ja. To miejsca na krańcu Europy, gdzie podsłuchuję bieługi, a maskonur pozwala się dotknąć. To miejsca, gdzie siedząc w nocy w namiocie nie wiem czy słyszę nadchodzącego niedźwiedzia czy zapadające głuszce. To miejsca, gdzie buki szumią tak głośno, że nie można spać, a dwustumetrowy klif śpiewa głosami mew.

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"