HeaderSearchForm

Konkurs OM ZPFP na FR 2020 - Inne zwierzęta


KATEGORIA: INNE ZWIERZĘTA
Nagroda 1: Kinga Wróblewska - Odpoczynek
Nagroda 2 ex aequo: Agnieszka i Włodek Bilińscy - Kanapka z kumakiem
Nagroda 2 ex aequo: Agnieszka i Włodek Bilińscy - Owadzi taniec
Nagroda 3 ex aequo: Robert Przybysz - bez tytułu

Nagroda 3 ex aequo: Anna Lasocka - Pajęczyna światła
IZ 1 IZ-080 Wroblewska pasek 1200
Opis autorki:
Sierpniowy wieczór, ostatnie promienie zachodzącego słońca, Modraszek ikar usiadł wśród kwiatów lepnicy rozdętej.
K.W.
Poniżej pełna galeria i opisy autorskie pozostałych zdjęć.
Nagroda 2 ex aequo: Agnieszka i Włodek Bilińscy - Kanapka z kumakiem
IZ 2 IZ-067 Bilinscy pasek 1200
Leżąc w błocie na skraju leśnej drogi w Bieszczadach, obserwowaliśmy gody kumaków górskich w ostatnich promieniach zachodzącego Słońca, dodających dramaturgii obserwowanym i fotografowanym scenom. Dopiero po powrocie do domu, przeglądając zrobione tego dnia zdjęcia, wpadło nam w oko to, które od razu skojarzyło nam się fast foodem i kanapką. Widocznie głodnemu chleb na myśli ;-)
Kumak górski, Bombina variegata
A. i W.B.
- - -

Nagroda 2 ex aequo: Agnieszka i Włodek Bilińscy - Owadzi taniec
IZ 2 IZ-046 Bilinscy pasek 1200
Nie raz przekonaliśmy się, że trzeba być zawsze czujnym i łapać nadarzającą się okazję do zrobienia ciekawego zdjęcia. Tego wieczoru poszliśmy zwiedzać Płocką Starówkę i podziwiać piękny zachód Słońca ze Wzgórza Tumskiego. Jeszcze tylko kilka zdjęć oświetlonych zabytków i możemy wracać na kolację. Jednak wtedy właśnie zauważyliśmy chmurę owadów wykonujących szaleńczy taniec wokół świecącej latarni ulicznej. Cóż było robić, kolacja musiała zaczekać ;-)
A. i W.B.
- - -
 
Nagroda 3 ex aequo: Robert Przybysz - bez tytułu
IZ 3 IZ-094 Przybysz pasek 1200
Zdjęcie powstało na terenie przepięknych starorzeczy Bugu w okolicach Drohiczyna. Podczas porannego spaceru nad małym stawem zwróciły moją uwagę przepiękne bliki powstające w tle kwiatostanu pospolitej tu rośliny - szaleju jadowitego. Podczas fotografowania nadleciał jeden z przedstawicieli bzygów, zawisł w powietrzu i... jest teraz z nami. To częsty gość takich terenów. Wiele gatunków – odpornych na zanieczyszczenia – spotykanych jest w silnie zeutrofizowanych i zanieczyszczonych zbiornikach. Liczni przedstawiciele Syrphidae przyczyniają się znacznie do procesów samooczyszczania wód. W Polsce stwierdzono obecność 394 gatunków. Larwy 63 z nich żyją w wodzie.
R.P.
- - -

Nagroda 3 ex aequo: Anna Lasocka - Pajęczyna światła
IZ 3 IZ-123 Lasocka pasek 1200
Zdjęcie wykonane jesienią na mazowieckim wrzosowisku. Przedstawia małego pająka osnuwika pospolitego (Linyphia triangularis), który w tym czasie licznie występuje na obrzeżach lasów i w ogrodach. Jego wizytówką jest charakterystyczna pajęczyna przypominająca dużą płachtę utkaną z bardzo licznych, przecinających się pajęczyn nici.
A.L.
parent menu item not found: "130"