HeaderSearchForm

Konkurs OM ZPFP na FR 2020 - Rośliny...


KATEGORIA: ROŚLINY, GRZYBY, ŚLUZOWCE, MCHY I POROSTY
Nagroda 1: Przemysław Jośko - Sitowie
Nagroda 2: Elżbieta Rogaczewska - Wodorosty
Nagroda 3: Agnieszka i Włodek Bilińscy - Potrzebujesz pomocy?
Wyróżnienie: Katarzyna Ciesielska-Faber - Blaszki
RO 1 RO-133 Josko pasek 1200
Opis autora:
Zdjęcie powstało nad jednym z jezior Suwalszczyzny. Wydawało się, że dobre światło już zgasło. Można było chować aparat po niezbyt udanym zachodzie... Moją uwagę zwróciło jednak sitowie nad brzegiem jeziora. W resztkach bocznego światła i na tle ciemnej wody tworzyło proste, sterylne kompozycje.
P.J.
Poniżej pełna galeria i opisy autorskie pozostałych zdjęć.
Nagroda 2: Elżbieta Rogaczewska - Wodorosty
RO 2 RO-139 Rogaczewska pasek 1200
Czerwcowy pogodny wieczór nad Bałtykiem. Przez dwa tygodnie przychodziłam w czasie złotej godziny w rejon kamieni posadowionych na plaży. Jednego dnia zaplanowałam sobie kadry kamieni porośniętych zielonymi wodorostami i zanurzonych w dynamicznej morskiej wodzie. Woda wyczesywała wodorosty doskonale, a światło zachodzącego słońca dodawało roślinności pięknej barwy.
E.R.
- - -

Nagroda 3: Agnieszka i Włodek Bilińscy - Potrzebujesz pomocy?
RO 3 RO-082 Bilinscy pasek 1200
Zimowy spacer po łące przysypanej śniegiem. I dwa wystające z tego śniegu uschnięte badyle. Jednak to, jak jeden pochylał się nad drugim, sprowokowało nas do zrobienie zdjęcia i nasunęło tytułowe pytanie: Potrzebujesz pomocy?
A. i W.B.
- - -

Wyróżnienie: Katarzyna Ciesielska-Faber - Blaszki
RO W RO-026 Ciesielska-3x2 pasek 1200
Richmond Park, wyjątkowe miejsce na mapie Londynu, to Narodowy Rezerwat Przyrody, w którym zidentyfikowano ponad 400 gatunków grzybów. Wiele z nich żyje w symbiozie z roślinami. Na zdjęciu pokazana jest mykoryza grzyba i dębu. Jest to symbiotyczny związek korzeni rośliny z grzybami, polegający na wymianie substancji odżywczych.
Za Wikipedią: "Symbioza mykorytyczna umożliwia grzybom zaopatrzenie w związki organiczne, wytwarzane przez rośliny w procesie fotosyntezy. W zamian rośliny zaopatrywane są przez strzępki grzyba w związki mineralne. Substancje o charakterze antybiotyków wydzielane są przez grzyby do gleby, zmniejszając prawdopodobieństwo zakażenia rośliny patogenami obecnymi w podłożu."
K.C.F.
parent menu item not found: "130"