HeaderSearchForm

Konkurs OM ZPFP na FR 2020 - Ptaki


KATEGORIA: PTAKI
Nagroda 1: Urszula Frydrych - Husarz i mysz
Nagroda 2: Rafał Wyszyński - Pieśń z rosą w tle
Nagroda 3: Bogdan Michalak - Próba sił
Wyróżnienień nie przyznano
PT 1 PT-059 Frydrych pasek 1200
Opis autorki:
Zdjęcie wykonane w Łazienkach Królewskich.
Dzieci karmiły wiewiórki orzechami. Jeden orzeszek zdobyła mysz polna. Zauważyła to sikorka bogatka i bardzo chciała go odebrać. Tu sikorka w pozie mocno straszącej. Mimo wysiłków orzeszka nie zdołała odebrać.
U.F.
Poniżej pełna galeria i opisy autorskie pozostałych zdjęć.
Nagroda 2: Rafał Wyszyński - Pieśń z rosą w tle
PT 2 PT-096 Wyszynski pasek 1200
Derkacz – ptak o jednym z najbardziej charakterystycznych i najgłośniejszych głosów podmokłych łąk. Sam ptak jest bardzo skryty i bardzo niechętnie wychodzi poza gąszcz traw. Aby go zaobserwować, należy mieć dużo wolnego czasu i uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Niestety zanik wypasu bydła, osuszanie, nawożenie łąk, mechanizacja prac rolnych, powodują, że coraz mniej tych ptaków znajduje tu miejsce do życia. Dolina Bugu to jedna z ostoi w naszym kraju, gdzie wciąż jeszcze wieczorem i wczesnym rankiem, wśród rosy, można posłyszeć jego monotonne wołanie – „crex-crex”.
R.W.
- - -

Nagroda 3: Bogdan Michalak - Próba sił
PT 3 PT-071 Michalak pasek 1200
Zdjęcie przedstawia walczące sójki zwyczajne - pospolity na całym terytorium Polski gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych. Ta scena została uchwycona w Puszczy Białowieskiej, w styczniu 2019 roku, podczas zasiadki na ptaki drapieżne, które tego dnia jednak nie pojawiły się na śródleśnej polanie. Fotografowanie sójek umilało czas oczekiwania.
B.M.
parent menu item not found: "130"