HeaderSearchForm

Konkurs OM ZPFP na FR 2020 - Krajobrazy


KATEGORIA: KRAJOBRAZY
Nagroda 1: Wiesław Kościukiewicz - Jesienne misterium
Nagroda 2: Elżbieta Rogaczewska - Gdy pada deszcz - Islandia
Nagroda 3: Robert Gondek - Zima w Karkonoszach
Wyróżnienie: Wojciech Smółkowski - Minimalistycznie
Wyróżnienie: Janusz Jeziorski - Czarna jaskinia lodowa
KR 1 KR-047 Kosciukiewicz-p pasek 1200
Opis autora:
Rudawa. Staw w dolinie Dzikiej Orlicy, pomiędzy Górami Bystrzyckimi a Górami Orlickimi (Sudety).
W dolinie często występują mgły, zwłaszcza jesienią. Zdjęcie zostało wykonane tuż przed wschodem słońca, przy bezchmurnym niebie.
To była połowa września. Liście zaczynały żółknąć i na brzozach na zdjęciu cześć już zmieniła kolor.
W taki dzień jest niewiele czasu na zdjęcia, mniej więcej pół godziny do świtu. Było szaro, mgliście i wynurzająca się z tej mgły wysepka z brzozami...Tak jak na zdjęciu.
Klik (w skrócie) i tak powstało to zdjęcie
Nagroda 2: Elżbieta Rogaczewska - Gdy pada deszcz - Islandia
KR 2 KR-126 Rogaczewska pasek 1200
Deszczowy, marcowy, zimny i wietrzny poranek na plaży Stokssenes w Islandii. Chwilę wcześniej pracowałam nad zrealizowaniem wymarzonego kadru z falami morza. Cel osiągnęłam, ale przepłaciłam go wodą w kaloszu. W drodze do samochodu zauważyłam kadr który urzekł mnie. Gładziutki piasek z naturalna rysą, kałuża wody w kształcie łzy, suche trawy, a w tle zanurzone w chmurach góry. Zatrzymałam się, by widok ten utrwalić na swoim zdjęciu.
E.R.
- - -

Nagroda 3: Robert Gondek - Zima w Karkonoszach
KR 3 KR-163 Gondek pasek 1200
Polska. Karkonosze. Styczeń 2019 roku był bardzo śnieżnym i pochmurnym miesiącem w polskich górach. Noc i poranek 11 stycznia to były pierwsze od kilkunastu dni momenty, w których pokazało się słońce i bezchmurne niebo. Dzięki temu widoki ze szczytu Śnieżki były zachwycające.
R.G.
- - -

Wyróżnienie: Wojciech Smółkowski - Minimalistycznie
KR W KR-018 Smolkowski-k pasek 1200
Pomimo że zdjęcie kojarzy się raczej z Roztoczem, wykonałem je na Mazowszu, niedaleko wsi Popowo Kościelne. Czasem zwykła okolica uchwycona w odpowiedni sposób zaczyna żyć własnym życiem. Lubię to miejsce, często przyjeżdżam tu o różnych porach roku i za każdym razem wracam z innym ujęciem. Minimalizm tej scenerii zawsze mnie urzeka.
W.S.
- - -

Wyróżnienie: Janusz Jeziorski - Czarna jaskinia lodowa
KR W KR-060 Jeziorski-k pasek 1200Czarna jaskinia lodowa. Położona jest w strefie końcowej lodowca Breidamerkurjokull (południowa Islandia). Powstała w wyniku erozji w lodzie lodowcowym spowodowanej przez wody subglacjalne. W tym akurat miejscu lód lodowcowy zawierał dużą domieszkę czarnych pyłów wulkanicznych, stąd taki kolor tej jaskini lodowej. W tej samej części końcowej lodowca Breidamerkurjokul występuje szereg aktywnych szczelin i kanałów subglacjalnych przecinających także partie krystalicznego lodu lodowcowego. 
Szczeliny te i jaskinie wskutek ruchu lodowca nie są strukturami trwałymi, zamykają się, pękają i łączą tworzą nowe drogi przepływu wód lodowcowych. Z uwagi na ryzyko z tym związane, jaskinie te są dostępne wyłącznie w okresie zimowym, kiedy to aktywność strefy końcowej lodowca jest mniejsza niż w pozostałych porach roku.
J.J.
parent menu item not found: "130"