Zebranie Okręgu - listopad 2017


Już w najbliższy weekend festiwal w Izabelinie. Nic więc dziwnego, że przede wszystkim informacje festiwalowe zdominowały część organizacyjną naszego spotkania. Czekamy na niedzielną prezentację naszego kolegi - Ryszarda Sąsiadka. Ale też mamy nadzieję, ze prace naszych członków zostaną docenione w konkursie na Fotografa Roku i konkursie diaporam.
Po sprawach organizacyjnych odbyło się głosowanie nad zdjęciami zgłoszonymi do listopadowej edycji ligi fotografów. W tym miesiącu nagroda rzeczowa i 3 punkty w klasyfikacja przypadła Bogusławowi Czarneckiemu. Wszystkie wyniki i aktualna tabelę znajdziecie TUTAJ.
Tak się złożyło, że zwycięzca listopadowego konkursu był jednocześnie narratorem, który zgłosił się do opowiedzenia historii jednego zdjęcia, więc mogliśmy dodatkowo posłuchać frapującej opowieści Bogdana o intymnym życiu owadów.
W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o fotoksiążkach. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych odbitek fotograficznych. Michał Ludwiczak podzielił się swoim bogatym doświadczeniem w tym zakresie. Dowiedzieliśmy się jak zaprojektować własna książkę, poznaliśmy obsługę programów do składu, podyskutowaliśmy o ofercie firm produkujących fotoksiążki i o cenach. Można było oczywiście obejrzeć książki przygotowane przez Michała i porównać jakość wydruku u różnych dostawców tej usługi.
Wreszcie przyszedł czas na clou programu. Arcyciekawy wykład ornitologa, pracownika naukowego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. Radosława Włodarczyka.
Radek nie tylko zawodowo zajmuje się badaniem ptaków ale jest to jednocześnie jego hobby i wielka pasja. Tą pasję dało się odczuć podczas całego wykładu.
Zdobyliśmy wiele informacji o biologii i zwyczajach ptaków. Informacji tym cenniejszych, że popartych olbrzymim doświadczeniem terenowym prelegenta. Wiele cennych wskazówek dotyczyło optymalnego wyboru czasu i miejsca obserwacji, przewidywania zachowań ptaków oraz odmiennej reakcji różnych gatunków na obecność człowieka.
Nie zabrakło też istotnych uwag jak obserwować i fotografować ptaki aby im nie zaszkodzić. Najciekawsze były jednak wspomnienia z obozów obrączkarskich, opisy niekonwencjonalnych spotkań z ptakami oraz związane z tym anegdoty
Konkluzja wykładu całkowicie pokrywała się z naszym fotograficznym doświadczeniem. Mimo że wiedza znacznie zwiększa szanse na zrobienie dobrych zdjęć, to jednak nie zastąpi ona godzin spędzonych w terenie i przysłowiowego łutu szczęścia.
 
 
parent menu item not found: "130"