Wizje Natury 2020

Wielkie kataklizmy wymuszają postęp. ;-)
Tak stało się i tym razem. Pandemia coronavirusa zmotywowała nasze stowarzyszenie, do skorzystania z bardziej nowoczesnych form komunikacji. Dlatego grudniowy XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2020, odbył się tym razem w formule on line.

Mimo nowej odsłony, w ocenie widzów impreza zakończyła się sporym sukcesem. Przede wszystkim, co jest bardzo istotne, festiwal przestał być spotkaniem środowiskowym, ale mogliśmy dotrzeć ze swoim przekazem do znacznie szerszego grona osób, również, a może przede wszystkim, spoza ZPFP. Prelegenci wcześniej nagrali swoje pokazy, co dało im możliwość optymalnego wykorzystania czasu i zaprezentowania treści w bardzo atrakcyjnej formie.

Schemat polegający na wyemitowaniu uprzednio przygotowanych filmów, a później przeprowadzeniu wywiadów z autorami na żywo, sprawdził się w stu procentach. Całości dopełniały ekspozycje zdjęć, prezentacje Okręgów, informacje o nowościach wydawniczych i pokazy sprzętu fotograficznego. Doskonałym pomysłem było też zorganizowanie otwartego konkursu fotograficznego "Dzikie, Piękne, Polskie", dzięki któremu mogliśmy zainteresować naszą działalnością również osoby niezrzeszone.

Nie wszystkie aspekty "wirtualnej rzeczywistości" zdały do końca egzamin. Wielka szkoda, że nie można było wręczyć osobiście nagród w konkursie na  Fotografa Roku. Również wystawy nagrodzonych zdjęć lepiej prezentowałyby się na ścianach galerii, niż na ekranie laptopa. Ponadto brakowało osobistych spotkań i kuluarowych dyskusji. Ale plusy raczej przeważały nad minusami i ogólny bilans imprezy wypada zdecydowanie pozytywnie. Tym bardziej warto docenić trud jaki włożyli w to wydarzenie zarówno organizatorzy, jak i osoby występujące.

Nasz Okręg również zaznaczył w istotny sposób swoją obecność na Festiwalu. Joanna Antosik-Żołądek i Michał Ludwiczak przygotowali bardzo ciekawe warsztaty z tworzenia diaporam, a Michał dodatkowo pokazał, jak twórczo można wykorzystać stare obiektywy. Przybliżyliśmy historię i teraźniejszość Okręgu Łódzkiego za pomocą multimedialnego pokazu Renaty Stadnik. Świetna była też oprawa marketingowa imprezy, a spoty reklamujące w mediach społecznościowych poszczególne etapy festiwalu, autorstwa Asi Antosik, były niezwykle efektowne.

Klasą dla siebie byli prezenterzy festiwalu. Obok rewelacyjnej Pauliny Surniak z Okręgu Wielkopolskiego, doskonale zaprezentował się w roli prowadzącego Jurek Grzesiak.

Dzięki nowej formule, zdecydowanie więcej osób mogło wziąć udział w festiwalu, a z bogatego zestawu informacji zawartej w prezentacjach i warsztatach, można korzystać do dzisiaj, oglądając je na związkowym profilu na YouTube.
No i, last but not least, przy okazji daliśmy oddech przyrodzie, nie produkując ogromnej ilości spalin i hałasu podczas dojazdów. :-) Może to kierunek, w którym warto podążać w przyszłości? ;-)
 
 
 
parent menu item not found: "130"