HeaderSearchForm

 

Society of International Nature & Wildlife Photographers

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/sinwpheader.jpgBrytyjskie stowarzyszenie Society of International Nature & Wildlife Photographers organizuje dwa konkursy.
Bird Photographer of the Year 2019 in aid of RSPB to otwarty konkurs, który wspomaga działanie organizacji The Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) zajmującej się ochroną ptaków.

Czytaj więcej...

NATURE'S BEST Windland Smith Rice International Awards

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/naturesbest21.jpgKonkurs ten organizuje amerykański magazyn Nature's Best Photography. Zwycięskie fotografie zawisną na prestiżowej wystawie w Smithsonian's National Museum of Natural History w Waszyngtonie. Aby zgłosić zdjęcia do konkursu należy zalogować się na stronie internetowej.
Kategorie (w edycji 2019):
Parki Narodowe USA
Backyards (czyli dzika przyroda w naszych parkach, ogrodach itp.)

Czytaj więcej...

BigPicture: Natural World Photography Competition

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/bigpicture-ugmxrqfkcjvcgkrsjczbp0m5vrqcguw1.jpgFotografowie z całego świata nadsyłają zdjęcia ilustrujące cudowną bioróżnorodność naszej planety i inspirujące do jej ochrony. Zwycięskie zdjęcia są wystawiane w jednej z najbardziej prestiżowych instytucji naukowych na świecie w San Francisco.
 
 

Czytaj więcej...

Nature Photographer of the Year

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/nature_photographer_of_the_year_contest.jpgNature Photographer of the Year to konkurs, który główny nacisk kładzie na kunszt fotografii przyrodniczej. Zwycięzcy są ogłaszani podczas festiwalu Nature Talks Photo Festival, który odbywa się w listopadzie w Holandii. Zwycięskie fotografie zostaną również zaprezentowane na objazdowej wystawie w Holandii i Belgii.
 
 
 

Czytaj więcej...

ZNFS Magical Nature

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/wp7e848f96_06.jpgKonkurs słoweńskiego odpowiednika ZPFP jest otwarty zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych fotografów z całego świata. Jak piszą organizatorzy, celem konkursu jest pokazanie i promowanie nieznanych cudów i piękna Natury, jej oszałamiającej różnorodności tak, aby ludzie lepiej ją zrozumieli i docenili - fotografia przyrodnicza może być tu potężnym narzędziem. Zwycięskie zdjęcia są prezentowane na wystawie, która jeździ po całej Słowenii, a dodatkowym upominkiem jest pokonkursowy album, który otrzymują wszyscy uczestnicy.

Czytaj więcej...

The Comedy Wildlife Photography Awards

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/comedywildlife-1.jpgBezpretensjonalny, radosny, lekki, pozytywny, a przy okazji wspiera organizację Born Free - taki jest konkurs Comedy Wildlife, którego tematem są dzikie zwierzęta uchwycone w zabawnych sytuacjach. Przeglądnij swoje zdjęcia jeszcze raz, może zwierzak uchwycony w tej szalonej pozycji, z dziwną miną, to właśnie fotografia na ten konkurs? Poza nagrodami zwycięzcy mają szansę na olbrzymią widoczność w sieci - o tym konkursie mówią stacje telewizyjne i portale internetowe na całym świecie! W końcu kto nie lubi się pośmiać?
 
 

Czytaj więcej...

Bird Photographer of the Year

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/bpoty-website-logo.jpgBird Photographer of the Year celebruje artystyczną fotografię ptaków i promuje ich ochronę wspierając British Trust for Ornithology. Zwycięskie fotografie pojawią się na pokonkursowej wystawie oraz w albumie.

Czytaj więcej...

International Garden Photographer of the Year

http://zpfp.pl/images/artykuly/2019/konkursy/igpoty.jpgIGPOTY to największy na świecie konkurs i wystawa, których tematem jest fotografia botaniczna. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o fotografię ogrodową. Wśród kategorii otwartych, także fotografowie dzikiej przyrody mają w czym wybierać: Piękno Roślin (The Beauty of Plants), Dzikie Kwietne Krajobrazy (Wildlflower Landscapes), Drzewa, Gaje i Lasy (Trees, Woods & Forests), Oddychające Przestrzenie (Breathing Spaces), Dzika Przyroda w Ogrodzie (Wildlife in the Garden) i Rośliny i Planeta (Plants & Planet), z której 50% dochodu pomoże organizacji WeForest sadzącej drzewa. 13. edycja konkursu właśnie trwa!

Czytaj więcej...

Michał Ludwiczak - Letnia fotografia przyrody

 
Lato to zdaniem wielu fotografów przyrody nie najlepsza pora na robienie zdjęć. Słońce wschodzi o nieludzkiej porze, światło jest ostrzejsze, liście straciły już świeżą, wiosenną zieleń, a jeszcze nie zaczęły się przebarwiać na złoto i czerwono. Czy powinniśmy więc schować na parę miesięcy aparaty? Skądże znowu! Przeczytajcie, co o tym sądzi Michał Ludwiczak - doświadczony fotograf, prezes Okręgu łódzkiego ZPFP.
Co fotograf przyrody robi latem, kiedy temperatury w dzień przekraczają akceptowalne granice komfortu, zieleń osiąga najgłębszy ze swych odcieni, a trawy przybierają barwę złota? Oczywiście - fotografuje. Moim ulubionym miejscem letnich sesji zdjęciowych jest łąka. Ten rodzaj terenu ma bardzo szeroką definicję, a zatem i możliwości fotograficznych jest naprawdę dużo. Dla mnie łąka to przede wszystkim bogactwo świata owadów, które mogę odkrywać na nowo za każdym razem. Żyje tu jednak szereg innych obiektów zainteresowania, jak kwiaty, ptaki czy wreszcie ssaki takie jak zając czy sarna. No i to, co latem pojawia się w ogromnych ilościach - pająki i ich pajęczyny. Te ostatnie są dobrze widoczne jedynie o świcie, kiedy pokrywa je rosa. Na niektórych łąkach jest ich tyle, że trudno przejść między nimi. Nie można zapominać także o pejzażowym aspekcie letniej łąki,  która szczególnie pięknie prezentuje się o wschodzie słońca.

Czytaj więcej...

Fotograf Roku - kryteria oceny zdjęć konkursowych

 
Przed nami finał ogólnopolskiego konkursu ZPFP „Fotograf Roku 2019”. Każda z osób biorących udział w tym konkursie wybiera swoje najlepsze fotografie z ostatnich dwóch lat z nadzieją, że zostaną one docenione przez powołaną przez Zarząd Główny komisję. Ogłoszeniu wyników często towarzyszy zaskoczenie. Ilu z nas nie zgodziło się z werdyktem i zadawało sobie (a czasami też jurorom) pytania: jak to możliwe, że fotografia „X” zdobyła I miejsce? Jak właściwie pracuje takie „jury” i jakie kryteria decydują o wyborze zwycięskich fotografii? Czy istnieje zdjęcie doskonałe, gwarantujące zdobycie, jeśli nie Grand Prix, to chociaż podium lub wyróżnienia?
Należę do Związku od 2005 roku i wielokrotnie byłam jurorką na okręgowych etapach konkursu. Mam prawo przypuszczać, że na etapie ogólnopolskim jury pracuje podobnie, dlatego spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej...

Podkategorie

parent menu item not found: "130"