„Spotkania z przyrodą” – podcast Michała Staneckiego

W czasach przymusowej izolacji brakuje nam bezpośrednich kontaktów: plenerów, wernisaży, spotkań okręgowych, na których wymienialiśmy się doświadczeniami i dyskutowaliśmy o naszych fotograficznych sprawach. Dlatego wyjątkowo trafna wydaje się inicjatywa naszego kolegi, Michała Staneckiego, aby właśnie teraz uruchomić podcast o tematyce foto-przyrodniczej.
Już pierwsze odcinki audycji dały nam przedsmak tego, co się będzie działo w przyszłości. Wskazówki dla początkujących fotografów, kalendarz przyrody, ciekawe miejsca do fotografowania, porady sprzętowe, rekomendacje publikacji przyrodniczych i wywiady z ciekawymi gośćmi. No i przede wszystkim gawędy Michała, który z pasją opowiada o swoich przygodach na łonie natury. Warto więc już teraz zasubskrybować kanał, aby nie przegapić żadnego odcinka. :-)
Poszukajcie podcastu Michała na wszystkich popularnych platformach streamingowych lub bezpośrednio na stronie jego bloga michalstanecki.com
Serdecznie polecamy!

Relacje zwycięzców konkursu Fotograf Roku 2020

Zapraszamy do przeczytania relacji, w których laureaci poszczególnych kategorii konkursu Fotograf Roku 2020 opowiadają, jak wykonali swoje nagrodzone zdjęcia. O swoich terenowych przygodach opowiadają: Joanna Antosik, Maciej Cichosz, Krzysztof Korc, Adam Mańka, Włodzimierz Stanisławski i Katarzyna Świętochowska.
Natomiast wszystkie zdjęcia wyróżnione w konkursie obejrzycie na naszej wirtualnej wystawie: Wystawa pokonkursowa "Fotograf Roku 2020 OŁ ZPFP"

Czytaj więcej...

Nagroda Publiczności FR 2020 dla Adama Mańki

W niedzielę 15 marca 2020 zakończyło się internetowe głosowanie w kategorii Nagroda Publiczności w konkursie Fotograf Roku 2020 Okręgu Łódzkiego ZPFP. Spośród dziesięciu wyselekcjonowanych wcześniej prac, zdecydowanie zwyciężyła fotografia Adama Mańki pod tytułem "Łowca". Przedstawia ona czaplę zielonawą, która próbuje "poradzić sobie" z upolowanym wróblem.
Adam jest wszechstronnym fotografem przyrody, ale największą przyjemność sprawia mu fotografowanie ptaków. Jego prace są często wyróżniane w konkursach fotograficznych. Z taką samą pasją fotografuje ptaki na błotach Jeziorska, jak i w najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Aby zdobyć nagrodę publiczności w tegorocznej edycji Fotografa Roku, musiał się wybrać aż do Afryki. :-) Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane na zachodnim brzegu Mauritiusa, wyspy położonej w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego.

Czytaj więcej...

Odwołane zebrania Okręgu Łódzkiego ZPFP.

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i zawieszeniem przez Łódzki Dom Kultury wszystkich spotkań stowarzyszeń, nasze marcowe, kwietniowe i majowe zebrania nie odbędą się. O kolejnych spotkaniach, w zależności od rozwoju sytuacji, będziemy informować w mediach społecznościowych i poprzez naszą grupę dyskusyjną.

Fotograf Roku 2020 - Nagroda Publiczności

Zapraszamy naszych członków, fanów i sympatyków do głosowania na 10 fantastycznych zdjęć.
Wasze głosy oddawane poprzez reakcję pod zdjęciami na naszym profilu na Facebooku pozwolą nam wyłonić zwycięskie zdjęcie w kat. Nagroda Publiczności w corocznym konkursie Fotografa Roku okręgu łódzkiego ZPFP.
Głosy można oddawać do 15.03.2020
Mile widziane będą Wasze udostępnienia albumu, aby zachęcić do zabawy również Waszych znajomych.
 FR 2020 - Nagroda Publiczności

V Przegląd Pokazów Multimedialnych

V Przegląd Pokazów Multimedialnych Okręgu Łódzkiego ZPFP w Poleskim Ośrodku Sztuki już za nami. W miłym towarzystwie mogliśmy obejrzeć aż 22. różnorodne stylistycznie diaporamy, przygotowane przez fotografów z naszego okręgu, a przy okazji zareklamować działalność naszego stowarzyszenia. Swoje pokazy zaprezentowali: Joanna Antosik-Żołądek, Adriana Bogdanowska, Grażyna Dębowska, Marian Jarosiński, Krzysztof Kuhn, Michał Ludwiczak, Małgorzata Markuszewska, Andrzej Miśkiewicz, Anna Ogar, Ryszard Sąsiadek, Sebastian Sołtyszewski, Renata Stadnik, Michał Stanecki, Małgorzata Szafrańska-Kuhn i Piotr Szewczyk.
Jak zwykle w POS panowała doskonała atmosfera, i jak zwykle umówiliśmy się na spotkanie za rok. :-)

Zobacz więcej...

Zebranie okręgu - luty 2020

Na wstępie zebrania Michał Ludwiczak poinformował, że zakończyło się zbieranie zdjęć do konkursu "Fotograf Roku" w naszym okręgu. Do konkursu zgłoszono 764 fotografii. Zostały one przekazane jurorom i obecnie rozpoczęli oni pracę, nad wyborem laureatów. O decyzjach Jury dowiemy się już 24 marca, podczas wernisażu wystawy Fotograf Roku w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Później krótkie przypomnienie o ciekawie zapowiadającej się imprezie. 26 lutego o godzinie 18:00 w Poleskim Ośrodku Sztuki odbędzie się V Przegląd Pokazów Multimedialnych Okręgu Łódzkiego ZPFP. Swoje pokazy zaprezentuje tam 15 fotografów.
Następnie obejrzeliśmy relację z pleneru na Stogu Izerskim, który odbył się w dniach 20-26 stycznia bieżącego roku. Plener zorganizował Okręg Dolnośląski, a wzięła w nim udział spora grupa przedstawicieli naszego okręgu. Przynajmniej tam uczestnicy mogli nacieszyć się prawdziwą zimą i śniegiem.

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy Michała Staneckiego.

13 lutego 2020 w "Galeryjce Olimpijce" odbył się wernisaż wystawy Michała Staneckiego pod tytułem "Inny punkt widzenia".
Michał jest artystą poszukującym. Lubi zdobywać nowe doświadczenia a jednocześnie testować nowe technologie. Tym razem postanowił zaprezentować nam wyniki swoich doświadczeń, z fotografowania pejzaży z wykorzystaniem dronów.
Na wystawę składa się efektowny zestaw krajobrazów, widzianych z "lotu ptaka". Obrazy starannie dobrane pod względem różnorodności środowisk, pór roku, barw i kompozycji, wyglądają naprawdę widowiskowo.
Prezentowane prace, w większości przypadków przedstawiają tereny, leżące w promieniu maksymalnie 50 km od Łodzi. A więc na ogół doskonale znane obecnym na wernisażu fotografom przyrody. A jednak oglądane z perspektywy, z której do tej pory ich nie widzieliśmy, były czasami trudne do rozpoznania. Dlatego każde zdjęcie było przedmiotem wielu szczegółowych analiz i dyskusji. A także zachwytów, że tereny, które trochę nam już spowszedniały, mogą wyglądać tak atrakcyjnie z innego punktu widzenia.
Kustosz galerii - Krzysztof Kurowski, który od zawsze z wielką sympatią odnosi się do działalności naszego stowarzyszenia, już zapowiada kolejne wystawy przyrodnicze. Tak więc niewątpliwie jeszcze nie raz w tym roku, odwiedzimy gościnną galerię przy ulicy Piotrkowskiej 132. :-)

Zobacz więcej...

Członkowie OŁ ZPFP w akcji.

Może się zdarzyć, że w odludnym miejscu o nietypowej porze, spotkacie zagadkowego osobnika, przedzierającego się przez zarośla i zachowującego się w wyjątkowo nieszablonowy sposób.
Łatwo taką osobę rozpoznać, bo wygląda szalenie zabawnie. Liście we włosach, pajęczyny na twarzy, jest groteskowo ubrana i ma zazwyczaj zabłocone buty. Taszczy na plecach masę ciężkiego sprzętu, porusza się bezszelestnie, często zatrzymuje się i nasłuchuje. Ma rozbiegane, niespokojne oczy. Czasami ukrywa się w zbudowanych przez siebie dziwacznych konstrukcjach, godzinami wyczekując nie wiadomo na co.
Okażcie takiemu osobnikowi wyrozumiałość i uśmiechnijcie się do niego z życzliwością.
To po prostu jedna z naszych koleżanek lub jeden z kolegów, którzy "relaksują się" na łonie natury, uprawiając to ekscentryczne hobby, jakim jest fotografowanie przyrody. 
parent menu item not found: "130"