Zebranie okręgu - grudzień 2020

Zapraszamy do obejrzenia relacji, ze spotkania on-line członków Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, na naszym profilu na platformie YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=VpiNSpNyG_k

70/70/70 ŁTF i przyjaciele

Z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym łączą nas bardzo bliskie związki. Z członkami ŁTF-u znamy się doskonale, spotykamy się na warsztatach, plenerach, wernisażach. Korzystamy z gościnności galerii im. Eugeniusza Hanemana, gdzie prezentujemy swoje wystawy.
W 2019 roku minęło już 70 lat od powstania tej ważnej dla łódzkiej kultury organizacji
Do tego jubileuszu nawiązuje wystawa "70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów - ŁTF i przyjaciele", do której zaproszono oprócz fotografów z ŁTF-u, członków innych fotograficznych zrzeszeń takich jak Związek Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenie FOTO HUMANUM czy Związek Polskich Fotografów Przyrody, a także zaprzyjaźnionych z ŁTF fotografów z pokrewnego stowarzyszenia APA w Japonii.
Nasz Okręg reprezentowało na tej wystawie 15 prac następujących autorów:
Joanna Antosik-Żołądek, Adriana Bogdanowska, Tomasz Buczko, Antoni Buraczewski, Maciej Cichosz Bogusław Czarnecki, Jerzy Grzesiak, Krzysztof Kuhn, Michał Ludwiczak, Małgorzata Markuszewska, Andrzej Miśkiewicz, Sebastian Sołtyszewski, Renata Stadnik, Michał Stanecki i Małgorzata Szafrańska-Kuhn.

Ptaki trzech żywiołów

Serdecznie zapraszamy na interesującą wystawę Anny Świderskiej "Ptaki trzech żywiołów".
Ania od dawna zafascynowana jest światem ptaków. Na wystawie, która jest jej pierwszą wystawą autorską, prezentuje wycinek z szerokiej gamy gatunków bytujących na wybrzeżach mórz północnej Europy. Prezentowane prace powstały w latach 2011-2020 nad morzami Bałtyckim, Północnym, Irlandzkim i nad Oceanem Atlantyckim.

Autorka z wielką wrażliwością pisze w komentarzu do swojej wystawy: „Życie pomiędzy trzema żywiołami - ziemią, wodą i powietrzem - daje ptakom wielką szansę na przetrwanie i sukces biologiczny. Niesie też ze sobą wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Te delikatne, zwiewne istoty, kryją w sobie ogromną odporność i moc. Są uosobieniem piękna siły i wolności. Wiele z nich staje się jednak bezradnymi, wobec zmian zachodzących w środowisku, a spowodowanych działaniami człowieka. Bez wątpienia warto zwrócić na nie uwagę i choć przez chwilę im się przyjrzeć”.

Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz doskonałych zdjęć, Anna przygotowała fachowe opisy charakteryzujące każdy z przedstawionych na fotografiach gatunków ptaków. Wystawa jest więc nie tylko ucztą dla oczu, ale ma też ogromny walor edukacyjny. Co nie jest bez znaczenia, zwarzywszy na miejsce, w którym jest prezentowana.

Wystawę można oglądać w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3 ul. Olimpijska 9 w Łodzi w godzinach 8.00-19.30 w dni powszednie. Zdjęcia są też dostępne on-line na profilu Centrum https://tiny.pl/76lpd

Zapraszamy na spotkanie on-line - 21 grudnia 2020

Zapraszamy na nasze okręgowe spotkanie z fotografią przyrodniczą, tym razem w wersji on-line! Nietypowe zebranie odbędzie się w nietypowym terminie. Nie jak zwykle w środę, ale w poniedziałek 21-go grudnia o godzinie 18:00 na naszym kanale na platformie YouTube.
Nastąpi tam premierowa publikacja prezentacji, stworzonej specjalnie na tą okazję. W przygotowanym materiale znajdziecie podsumowanie Festiwalu "Wizje Natury" 2020 oraz informacje o wystawach i plenerach. Głównym punktem programu jest jednak "Fotografia czasu pandemii" - zdjęcia przyrodnicze wykonane przez członków Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody w mijającym roku.
Po obejrzeniu prezentacji spotkamy się wszyscy na Skype i porozmawiamy o sprawach bieżących.
Spotkanie jak zwykle ma charakter otwarty.Zapraszamy serdecznie wszystkich członków i sympatyków.
Adres wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/425370858503448

Diaporama "W sieci" ponownie nagrodzona.

Decyzją Jury konkursu pokazów multimedialnych XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” w Toruniu, pierwsze miejsce za swój pokaz pt. „W sieci” otrzymał Michał Ludwiczak. Przypomnijmy, że ten sam pokaz został nagrodzony miesiąc temu „Błękitną Wstęgą FIAP” na XLI  Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą w Szczecinie. 
Gratulujemy!
Utytułowany pokaz możecie obejrzeć na przyrodniczym blogu Michała http://blog.fotografiaprzyrodnicza.pl/

Żurawie z Doliny Mgieł i sekretne życie lasu.

Michał Stanecki, autor bloga i podcastu "Spotkania z przyrodą", przeprowadził ostatnio wywiady z bardzo ciekawymi i sympatycznymi gośćmi, prawdziwymi fascynatami przyrody, osobami wrażliwymi nie tylko na jej piękno, ale też promującymi etyczny kontakt z naturą.

Agnieszka Florczyk to bardzo utalentowana fotografka przyrody i jednocześnie mistrzyni w budowaniu nastroju. Jej przyrodnicze zdjęcia, wykonywane najczęściej w Dolinie Baryczy, cechuje niebywała dbałość o walory estetyczne. Szczególnie upodobała sobie fotografowanie żurawi, jako - jak sama przyznaje - uosobienia piękna i majestatu przyrody.
W rozmowie z Michałem zdradza wiele ciekawych szczegółów swojego warsztatu fotograficznego, opowiada o gracji z jaką poruszają się żurawie, o magii porannych mgieł, ale też o niedogodnościach, które trzeba pokonać, aby mogło powstać wyjątkowe zdjęcie.

Marcin Kostrzyński jest powszechnie znany ze swojego emocjonalnego stosunku do przyrody. Większość wolnego czasu stara się spędzać w lesie, gdzie oddaje się pasji rejestrowania sekretnego życia zwierząt przy pomocy ukrytych kamer. Jego niespotykane filmy możecie obejrzeć na YouTube na profilu "Marcin z lasu".
Wolne chwile poświęca na popularyzowanie wiedzy o przyrodzie i pisanie książek. Jest przy tym doskonałym gawędziarzem i potrafi w wyjątkowo zajmujący sposób opowiadać o swoich spotkaniach ze zwierzętami.

Zachęcamy do odszukania profili Agnieszki i Marcina na FB, gdzie znajdziecie filmy, zdjęcia i relacje z ich przyrodniczych eskapad.
Ale przede wszystkim posłuchajcie interesujących podcastów:
Agnieszka Florczyk i żurawie z Doliny Mgieł
Marcin Kostrzyński o przyrodzie i o prawach natury
Zobaczcie też warsztaty terenowe pt. "Z przyrodą na Ty", jakie poprowadził Marcin na YouTube, w ramach festiwalu Wizje Natury. https://tiny.pl/76c5j (1:01:16)

Warsztaty z tworzenia diaporam.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się, jak zaprojektować i wykonać atrakcyjny pokaz zdjęć, ilustrowany ścieżką dźwiękową, to nadarza się wspaniała okazja. Już w najbliższy piątek, 11 grudnia o godzinie 20:00, w ramach festiwalu Wizje Natury, odbędą się warsztaty on-line z tworzenia diaporam. Poprowadzi je mistrzowski duet tej artystycznej formy wyrazu: Joanna Antosik-Żołądek i Michał Ludwiczak. Serdecznie zapraszamy.
(kanał na YouTube https://tiny.pl/7s3wn)

Nowe życie starych obiektywów

Czyż to nie dziwaczne, aby najpierw kupić super nowoczesny sprzęt cyfrowy, a później podpinać do niego stare obiektywy analogowe, które wyglądają trochę jak z innej epoki? Gdy obejrzycie zdjęcia Michała Ludwiczaka, zrozumiecie że ma to jednak głęboki sens. Bo dzięki takim obiektywom, można osiągnąć zdumiewające i niepowtarzalne efekty.
Chcecie zobaczyć jak to się robi? Obejrzyjcie już w najbliższą środę, 2 grudnia o godzinie 19:00, warsztaty Michała w ramach festiwalu Wizje Natury (kanał na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Z_IEevmIZ3w). Wiele  interesujących zdjęć przyrodniczych i dużo praktycznych informacji o fotografii, znajdziecie też na doskonałym blogu Michała http://blog.fotografiaprzyrodnicza.pl/.

XLI Pomorskie Spotkania z Diaporamą

W niedzielę 15 listopada ogłoszono wyniki 41. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Impreza organizowana jest przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Miło nam poinformować, ze dwaj nasi koledzy otrzymali wyróżnienie Blue Ribbon FIAP na tym prestiżowym festiwalu. Michał Ludwiczak za pokaz „W sieci” oraz Andrzej Miśkiewicz za pokaz „Straszny las”.
Konkurencja była duża bo do rywalizacji przystąpiło 21 artystów z 9 krajów (Holandia, Polska, Australia, RPA, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Słowacja, Włochy) a o nagrody konkurowało 49 diaporam.

Ważnym akcentem imprezy był inauguracyjny pokaz „Trzeci obraz” Joanny Antosik – Żołądek, która była laureatką ubiegłorocznej edycji Festiwalu.

Zobacz więcej...

parent menu item not found: "130"